Ας μαγειρέψουμε
Κόβουμε το μήλο σε κύβους και το βάζουμε σε ένα μικρό κατσαρολάκι με τα υπόλοιπα υλικά για τη γέμιση και βράζουμε μέχρι που να λιώσει το μήλο (περίπου 8 λεπτά). Αφαιρούμε την κανέλα και αφήνουμε στην άκρη να κρυώσει. Αλείφουμε το ψαρονέφρι με τη γέμιση από τη μία πλευρά, τυλίγουμε και δένουμε με ένα σπάγκο ή με οδοντογλυφίδες. Σε ένα αντικολλητικό τηγάνι, βάζουμε ελαιόλαδο, θυμάρι και ολόκληρη τη σκελίδα σκόρδου. Στη συνέχεια, βάζουμε το ψαρονέφρι που έχουμε ήδη αλατοπιπερώσει, του δίνουμε καλό χρώμα απ’όλες τις πλευρές και το βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 190 βαθμούς για 10-15 λεπτά.
TIP: Μην το παραψήσετε ακόμα κι αν είναι λίγο κόκκινο μέσα! Μη ξεχνάμε ότι το ψαρονέφρι, εάν παραψηθεί, δεν τρώγεται!