Start cooking
1. Από το γάλα κρατάμε ένα μεγάλο φλυτζάνι και το υπόλοιπο το ρίχνουμε το γάλα σε μια κατσαρόλα μαζί με το αλάτι , τη ζάχαρη, το ρύζι, το ξύσμα λεμονιού και το ξυλάκι της κανέλας.Τοποθετούμε την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά και βράζουμε για 25 λεπτά μέχρι να μαλακώσει το ρύζι, ανακατεύοντας τακτικά και με προσοχή για να μη φουσκώσει το γάλα. 2. Στο γάλα που κρατήσαμε διαλύουμε πολύ καλά το κόρν φλάουρ και το προσθέτουμε στην κατσαρόλα. Χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία, ανακατεύουμε μέχρι να πάρει κρεμώδη αλλά όχι πηχτή υφή το ρυζόγαλο και αποσύρουμε. Αφήνουμε στην άκρη το ρυζόγαλο, σκεπασμένο με μεμβράνη τροφίμων. 3. Σε ένα τηγάνι βάζουμε όλα τα υλικά για τα φρούτα και βράζουμε σε δυνατή φωτιά για μερικά λεπτά μέχρι να δέσει το σιρόπι. Σερβίρουμε το ρυζόγαλο σε βαζάκια σε στρώσεις εναλλάξ με τα καραμελωμένα φρούτα, μπορούμε να το βάλουμε στο ψυγείο και να το απολαύσουμε και δροσερό. Σημειώσεις για τη συνταγή: Μπορούμε ν΄αντικαταστήσουμε τη ζάχαρη με το μέλι. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιαδήποτε φρούτα εποχής. Αν θέλουμε ακόμη πιο πλούσια γεύση ρυζιού προσθέτουμε επιπλέον 30 γρ. ρύζι.