Start cooking
Σε ένα μπολ ανακατευουμε το αλεύρι και το βούτυρο, κομμένο σε κυβάκια και τρίβουμε με τα δάχτυλά μας να ομογενοποιηθούν τα δύο υλικά ώστε να πάρουμε ένα τριφτό μίγμα. Προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά και ζυμώνουμε για λίγα λεπτά μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά. Ανοίγουμε σε φύλλο την ζύμη με πλάστη. Κατόπιν την απλώνουμε σε ταρτιέρα 26 εκατοστών. Κάνουμε μερικές τρύπες στην ζύμη με ένα πιρούνι και ψήνουμε για 10’ στους 175ο C. Σωτάρουμε τα πράσα και το μπέικον με το ελαιόλαδο, τα μεταφέρουμε σ΄ενα μπωλ και μόλις κρυώσουν προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά της γέμισης και ανακατεύουμε καλά. Βγάζουμε την τάρτα από το φούρνου και ρίχνουμε τη γέμιση, συνεχίζουμε το ψήσιμο για 40 λεπτά και σερβίρουμε.