Ας μαγειρέψουμε
• Περνάμε τα αμύγδαλα από ζεστό αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λίπος, να πάρουν λίγο χρώμα, και τα αφήνουμε στην άκρη.
• Χαράζουμε έναν σταυρό στο μανούρι και το κόβουμε σε 4 ή 8 ίσα τρίγωνα. Αφού τα βρέξουμε κάτω από τρεχούμενο νερό, τα αλευρώνουμε καλά και τα τηγανίζουμε σε αντικολλητικό τηγάνι με καυτό λάδι, να πάρουν χρώμα και από τις δύο πλευρές. Τα βγάζουμε στην άκρη να στραγγίσουν σε χαρτί κουζίνας.
• Ετοιμάζουμε τη βινεγκρέτ χτυπώντας όλα τα υλικά μαζί στο μούλτι.
• Ανακατεύουμε σε μια σαλατιέρα τα φύλλα του σπανακιού με τον δυόσμο. Τοποθετούμε από πάνω το μανούρι και τις φράουλες και πασπαλίζουμε με το φιλέ αμυγδάλου. Περιχύνουμε με τη βινεγκρέτ την τελευταία στιγμή, πριν σερβίρουμε.