Ας μαγειρέψουμε
1. Σ’ ένα μπωλ ανακατεύουμε το αλεύρι με το baking powder, προσθέτουμε το γιαούρτι και ζυμώνουμε για ελάχιστα λεπτά ώστε να πάρουμε μια απαλή ζύμη. 2. Χωρίζουμε σε 8 κομμάτια και με την παλάμη μας ή τη βοήθεια του πλάστη, σε ελαφρά αλευρωμένο πάγκο, ανοίγουμε λεπτές πίτες-ψωμάκια. Ψήνουμε -χωρίς καθόλου λάδι ή άλλη λιπαρή ουσία- σε καυτό αντικολλητικό τηγάνι για 1-2 λεπτά από την κάθε πλευρά. 3. Ψιλοκόβουμε το δυόσμο και τρίβουμε το τζίντζερ. Σ” ένα μπωλ αναμειγνύουμε όλα τα υλικά για την κρέμα. Σερβίρουμε κάθε ψωμί-flatbread αλειμμένο με λίγη από την κρέμα από γιαούρτι, μπορούμε να συνδυάσουμε τ΄αγαπημένα μας υλικά. Οι δικοί μου συνδυασμοί ήταν: Ρόδι με μέλι και δυόσμο. Πράσινο μήλο με κανέλα. Σολομός με άνηθο, καρότο ή αγγούρι. Ρόκα με μαριναρισμένα τοματίνια σε μυρωδικά και ελαιόλαδο. Σημειώσεις για τη συνταγή: Μπορούμε να έχουμε έτοιμη τη ζύμη από το βράδυ. Στην κρέμα από γιαούρτι είναι ισορροπημένη ώστε να συνδυαστεί τόσο με αλμυρούς και γλυκούς συνδυασμούς, όμως μπορούμε να την προσαρμόσουμε για κάνοντάς της πιο αλμυρή ή γλυκιά για παράδειγμα: Mπορούμε αντί για πορτοκάλι να προσθέσουμε λεμόνι και μυρωδικά όπως ο κόλιανδρος και άνηθο ή κόκκινο γλυκό πιπέρι, κάρυ ή κουρκουμά ενώ για πιο γλυκές εκδοχές προσθέτουμε κανέλα, μαρμελάδα ή πετιμέζι