Ας μαγειρέψουμε
Ζεσταίνουμε το ελαιόλαδο σε ένα τηγάνι και σε χαμηλή φωτιά και ρίχνουμε τη ζάχαρη και τα κρεμμύδια. Αφήνουμε για 20-25 λεπτά μέχρι να καραμελώσουν και να μαλακώσουν. Προσθέτουμε 1/4 του φλιτζανιού νερό, ξίδι, αλάτι, πιπέρι, κατεβάζουμε από τη φωτιά και τα διατηρούμε ζεστά. Αναμιγνύουμε τον κιμά σε ένα μπολ με το μαϊντανό, τον πελτέ, την worcestershire sauce, αλατοπιπερώνουμε και ζυμώνουμε μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά. Πλάθουμε 4 μεγάλα και πλατιά μπιφτέκια. Ψήνουμε στο γκριλ σε μέτρια φωτιά ανάλογα με το πώς επιθυμούμε το ψήσιμο, περίπου 15 λεπτά και από τις δύο πλευρές. Τοποθετούμε τις φέτες μπέικον μέσα σε ένα αντικολλητικό τηγάνι και ψήνουμε για 2-3 λεπτά, ίσα που να βγάλουν το λίπος τους και στραγγίζουμε. Βάζουμε το μπιφτέκι πάνω στα κομμένα στα δύο ψωμάκια, προσθέτουμε το μπέικον, τα καραμελωμένα κρεμμύδια, την ντομάτα και λίγο από το μαρούλι και σερβίρουμε. Tip: Συνοδεύουμε με κέτσαπ γλυκιά ή καυτερή.