Ας μαγειρέψουμε
Πλένετε και αλατοπιπερώνετε το αρνάκι.Ετοιμάζετε τη γέμιση ως εξής: Σοτάρετε στο ελαιόλαδο το κρεμμύδι να ξανθύνει για 4-5 λεπτά. Προσθέτετε το συκώτι και το αφήνετε επίσης να ροδίσει. Σβήνετε με το κρασί και αφήνετε τα εντόσθια να σιγοβράσουν για 10 λεπτά. Προσθέτετε τη τομάτα,ανακατεύετε και σβήνετε τη φωτιά. Αφήνετε το συκώτι με τη σάλτσα του να κρυώσει εντελώς και ρίχνετε όλα τα υπόλοιπα υλικά μαζί και τα μπαχαρικά με το ρύζι. Ανακατεύετε πολύ καλά ώστε τα υλικά να ενωθούν καλά μεταξύ τους. Με το μίγμα αυτό γεμίζετε το εσωτερικό του αρνιού και το ράβετε με σπάγκο μαγειρικό κατά μήκος της κοιλιάς. Το τοποθετείτε σε μια βαθιά γάστρα ή σε ένα βαθύ ταψί στην οποία τη βάση έχετε στρώσει με τρεις λαδόκολλες. Σκορπάτε τα δαφνόφυλλα, το αλείφετε με το βούτυρο, πασπαλίζετε με άφθονο αλάτι και πιπέρι. Κλείνετε την λαδόκολλα πολύ καλά, αν υπάρχει καπάκι το σφραγίζετε και ψήνετε στους 150-180οC για 5 – 6 ώρες. Σερβίρετε το αρνάκι ζεστό μαζί με τη γέμισή του .